V květnu 2016 proběhl 19. ročník Ringoturnaje, tradičního sportovního setkání českých, moravských a slezských Royal Rangers. Již popáté jsme se sešli na rekreační základně „Drak“ u Křižanova na Českomoravské vrchovině. My z 24. Přední hlídky jsme na letošním ročníku, kromě sportovní účasti našich dětí, zajišťovali i zdravotnickou službu, dále střelecký workshop a jako každý rok jsme se podíleli také na zásobování. Například sladké odměny pro vítěze turnaje dlouhodobě zajišťuje náš oddíl. A, žel, zpětné získávání těchto sladkostí se nedaří tak zcela podle našich představ…

XIX. Ringoturnaj RR: 5. – 8. 5. 2016 Křižanov

Ringo-XIX-2016

Cesta tam…

Ve čtvrtek 5. května 2016 jsme vyrazili z Brna ve třech automobilech. To představuje určitý unikát, neboť jsme se při cestě na Ringo snad vůbec poprvé obešli bez veřejné dopravy. Jako první dorazili na místo zdravotníci Lenka s Jožkou a malým Danielkem. O prvenství je nepřipravila ani příjemná zastávka ve Velkém Meziříčí, kde si prohlédli nejvýznamnější památky města včetně půvabného zámku a poobědvali v jedné z tamních pizzerií. Zbytek oddílu se objevil až navečer, kdy Přemek se Simkou dovezli každý po čtyřech dětech. Jako poslední byli na základnu přivezeni Dan s Edou, kteří jsou v podstatě místní. Celkem nás tak na „Draka“ dorazilo 11 dětí a čtyři vedoucí. Pro informaci, celkový počet účastníků XIX. Ringoturnaje dosáhl počtu 363 osob. Z toho 33 Ranger Kids (5-8 let), 96 Discovery Rangers (9-11 let) a 120 Adventure Rangers (12-14 let).

V útrobách „Draka“

Ubytování bylo v rámci našeho oddílu poněkud roztříštěné. Zdravotníci bydleli v přístavku velké chaty č. 6, kde se nacházela dvě 180 cm lůžka v superpozici. Což znamenalo, že poněkud přerostlý Jožka se na horním lůžku musel vždy trošku zkroutit, aby se na ně vešel. Zbytek našeho oddílu zabral tři malé chaty č. 3, 4 a 5 na východní straně areálu. Mimochodem, letošní ročník byl při bližším pohledu odlišný od všech předchozích. Značnou část řízení akce totiž převzal tým organizátorů, který vznikl v průběhu loňského roku. Projevilo se to mimo jiné právě v procesu ubytování, který letos probíhal formou online rezervací na internetu.

Jsem zdravý a zdravím!

Naši zdravotníci měli na letošním Ringu poměrně snadnou práci. Jejich zásahy totiž, díky Bohu, nevybočily z mezí normálu, který se na podobných akcích odehrává. Různé odřeniny, spáleniny a další bolístky byly promptně ošetřeny. Paradoxně však sami zdravotníci ze zdravotních důvodů svou službu nedokončili. Poté, co jejich potomek ochořel, byli nuceni odjet předčasně domů. Jejich náhrada v podobě Zuzany Fridrichové (40. PH Hustopeče) a dr. Marka Bužgy (42. PH Ostrava) však byla plnohodnotná. Krom toho se na letošním turnaji ukázala důležitost zdvořilého chování. O blaho účastníků akce totiž pečoval tým místních kuchařů a uklízeček. A kdo se k nim choval zdvořile, slušně pozdravil a prohodil s úsměvem pár vlídných slov, byl odměněn například drobnými bonusy během společných jídel.

Bitva na zeleném poli

A jak jsme si vedli ve vlastním turnaji? Další výraznou novinkou letošního ročníku byl konec tzv. „fúzování“. To znamenalo, že jedno herní družstvo mohlo reprezentovat pouze jeden jediný oddíl. Typicky ten, ze kterého pocházel kapitán družstva. Navzdory této změně reprezentovala 24. Přední hlídku v letošním turnaji hned tři družstva! V Discovery Rangers naše Aničku (kapitánka) a Alexe posílili Tomášek z 36. PH Opava a Terezka s Tobiáškem z 13. PH Uherský Brod. Tým sice postoupil ze základní skupiny, ale jeho pouť žel skončila hned na začátku play-off. Zato zbylá dvě družstva byla velice úspěšná. Naše Ranger Kids „Lvíčata“, tedy Haničku (kapitánka), MiHorka, Amálku a Samíka, doplnili Timík z 36. PH Opava a Vašek z 9. PH Třinec-Sosna. A v kategorii Adventure Rangers podobně našince Šimona (kapitán), Berta a Dana posílil Daniel Helešic z 2. PH Břeclav. V obou případech vznikly jedny z nejsilnějších týmů turnaje, které po lítých bojích ve skupinách i v play-off obsadily shodně celkové třetí místo ve svých kategoriích a získaly tak pro náš oddíl hned dva dorty (další novinka). Na počet našich dětí skutečně fantastický úspěch!

… a zase zpátky

Kromě Jožky, Lenky a Danielka, kteří byli nuceni odjet již v sobotu dopoledne, odcestoval zbytek našeho oddílu z „Draka“ až jako jeden z posledních. Ještě totiž probíhalo balení a příprava materiálu na Ringoturnaj Juniorů, který se odehraje za 14 dní v Hostěnicích u Brna. Cesta domů byla u všech našich účastníků bezproblémová a díky Bohu, že tuto krásnou akci, na jejímž úspěchu mělo kromě obětavého úsilí organizátorů značný vliv i příznivé počasí, máme zdárně za sebou.

Josef Jan Kovář – Jožka

Účast 24. PH na XIX. Ringoturnaji 2016:

Vedoucí:
Ing. Simona Kavalcová – Simka (velitelka výpravy, trenér)
Ing. Přemysl Kavalec – Přemek (trenér, zásobování)
MUDr. Lenka Kovářová (lékař turnaje)
Mgr. Bc. Josef Jan Kovář – Jožka (2. zdravotník turnaje).

Adventure Rangers:
Albert R., Dan David R., Eduard R., Šimon H.

Discovery Rangers:
Alex R., Anna K.

Ranger Kids:
Amálie K., Hana H., Michal H., Samuel V.

Mimi-Ranger:
Daniel K.

Ringo-2016-pozvanka

 

Reportáže z předchozích ročníků
XVII. Ringoturnaj 2014 zde.
XV. Ringoturnaj 2012 zde.
XIV. Ringoturnaj 2011 (starý web) zde, včetně online zpravodajství zde.
XIII. Ringoturnaj 2010 (starý web) zde.

Oficiální stránky Ringoturnaje zde.

 

Foto: Josef Jan Kovář – Jožka.