Provozovatel: 24. Přední hlídka Royal Rangers Brno

Naše základna se nachází přibližně 13 km (vzdušnou čarou) severovýchodně od historického jádra města Brna a asi 5,5 km od okraje městské části Brno-Líšeň. Základna je umístěna u jižního konce obce Hostěnice v prostoru bývalé vojenské základny z dob studené války. Výhodná poloha základny na hranicích jižní části CHKO Moravský kras (Hostěnické propadání vzdáleno cca 1,8 km) a Slavkovského bojiště (4,3 km k obci Tvarožná) umožňuje bohaté vyžití v oblasti pěší turistiky i cykloturistiky. Výhodou je také vynikající dopravní obslužnost (autobusová linka IDS JMK č. 701) umožňující v případě potřeby využít zázemí města Brna.

(foto: letní tábor „Vesmírné lety“ 2009 (tábořiště) a září 2022)

Poloha

Táborová základna se nalézá v oploceném prostoru bývalé vojenské základny (rozloha cca 1 ha) ve vyvýšené poloze u jižního okraje Hostěnic. Severozápadní i severovýchodní část základny je zalesněna, což navzdory blízkosti obce (cca 100 m od nejbližší usedlosti) umožňuje zachovat potřebné soukromí. Nejbližší vodoteč (Hostěnický potok) se nachází cca 400 m severně v intravilánu obce.

GPS souřadnice základny: 49°13’55.141″N, 16°46’34.751″E (WGS-84).

(zdroj mapy: www.mapy.cz)

Zázemí

K táborové základně patří především západní zděná budova, v níž se nachází kuchyně, jídelna a ložnice s dřevěnými palandami. Do areálu jsou přivedeny základní inženýrské sítě z obce (el. en., pitná voda). K ubytování dětí slouží stany typu podsada. Základní hygiena je zajištěna prostřednictvím polních umývárek, sprchování prostřednictvím polní sprchy (MKS), toalety (suchá WC) jsou umístěny mimo budovu. V roce 2018 byla WC modernizována. Dále lze zapůjčit tee-pee a stan typu hangár. Louka v severozápadní části základny je využitelná jako hřiště.

V obci Hostěnice se nachází obchod s potravinami (u obecního úřadu, cca 1 100 m od základny) a hostinec (U Stupárků, Hostěnice 15, cca 750 m od základny). Lze také využít nákupní středisko v sousední obci Mokrá (cca 2,3 km od základny). K rozsáhlejším či speciálním nákupům poskytuje zázemí město Brno.

(foto: září 2022)

 

 

 

 

Omezení

Východní zděná budova slouží v současnosti jako základna Klubu vojenské historie (KVH) Jih a v rámci pobytů dětí a mládeže není přístupná. Specializací KVH Jih jsou německá a sovětská armáda za 2. světové války.

(foto: základna v červnu 2014 (budova) a v září 2022)

Dopravní obslužnost

Základna je dobře dostupná automobilem i veřejnou hromadnou dopravou. Cca 160 m od základny se nachází autobusová zastávka Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje, která je v současnosti obsluhována linkou č. 701 (Brno, Úzká – Mokrá/Hostěnice/Pozořice); doba jízdy z centra Brna činí cca 30 minut.

(foto: září 2022 (týpí) letní tábor „Bamidbar“ 2010)

Koupání

U východní části obce se nachází dvojice rybníků (cca 700 m od základny), známou lokalitou je potom rybník Hádek u obce Ochoz (asi 2,2 km severozápadně); ke koupání však využíváme služeb koupaliště v sousední obci Mokrá (cca 2,3 km), kde je k dispozici 25 m plavecký bazén se čtyřskluzavkou, dětské brouzdaliště a hřiště na plážový volejbal. Dále je možno navštívit akvaparky ve městech Brno (13 km) a Vyškov (17 km). Aktivity na větší vodní ploše jsou realizovatelné na Brněnské přehradě (vzdušnou čarou asi 19 km západně).

Bezpečnost

Vyvýšená poloha základny sice neposkytuje zvláštní ochranu před povětrnostními podmínkami, ale eliminuje hrozbu povodní (převýšení od Hostěnického potoka cca 25 m) a zajišťuje rychlý odtok vody v případě přívalových dešťů. Procento zásahu bleskem se s ohledem na blízkost lesa a intravilánu obce neodlišuje od okolí. V případě potřeby je možnost evakuace do západní zděné budovy vybavené hromosvodem. Oplocení areálu výrazně snižuje riziko průniku zvěře a neúmyslného vniknutí osob do prostoru základny.

Západně od základny se nachází vápencové lomy společnosti Českomoravský cement. Přestože nejbližší východní lom je mimo provoz a prodělal částečnou rekultivaci, je do těžebního prostoru vstup zakázán.

(foto: stav základny po bouři s přívalovým deštěm v noci 24.-25. 7. 2009)

Integrovaný záchranný systém

Areál naší základny je dobře dostupný pro veškerou pozemní techniku složek Integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje. Jako nouzovou plochu pro přistání záchranného vrtulníku lze využít některé z polí v bezprostředním okolí základny.

Policie:  základna Hostěnice spadá do revíru Obvodního oddělení Policie ČR ve Šlapanicích (cca 8 km).

Hasiči: nejbližším útvarem je jednotka dobrovolných hasičů (SDH) Hostěnice (cca 1 km od základny). Nejbližším profesionálním útvarem je stanice Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje v Pozořicích (cca 4,6 km).

Záchranná služba: základna Hostěnice spadá do revíru výjezdového stanoviště Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje v Brně-Černovicích, Olomoucká 164, a Letecké záchranné služby (LZS) „Kryštof 04“ na mezinárodním letišti Brno-Tuřany.

(foto: letní tábor „Poslaní“ 2011)

Širší okolí

CHKO Moravský kras: u západního okraje obce Hostěnice se nalézá Hostěnické propadání, o cca 1 km dále na západ pak systém jeskyní v údolí Říčky, a to včetně světově proslulé archeologické lokality Pekárna. Část jeskyní (Pekárna, Švédův stůl, Netopýrka) je volně přístupná.

Slavkovské bojiště: území se statutem chráněné památkové zóny, na němž se 2. prosince 1805 střetla armáda francouzského císaře Napoleona I. Bonaparta se spojenou rusko-rakouskou armádou ve slavné „bitvě tří císařů“ u Slavkova (něm. Austerlitz).

Drahanská vrchovina: zalesněné kopcovité území jihovýchodní části vrchoviny (severovýchodně a východně od Hostěnic) s hustou sítí značených cyklostezek a turistických tras.

Statutární město Brno: druhé největší město České republiky s širokou škálou turistických atrakcí (muzea a galerie, hrad Špilberk, zoologická zahrada, akvaparky, sportoviště).

 

V případě zájmu o zapůjčení základny kontaktujte velitele oddílu Ing. Přemysla Kavalce – viz sekce KONTAKT.

 

(Aktualizováno 6. 9. 2022)

1 komentář

Pozvánka a přihláška - letní tábor dorostu 2022 - Dorost | Na Cestě · 4. 5. 2022 v 14.47

[…] se chystáme na táborovou základnu Hostěnice patřící Royal Rangers. Tábořiště se nachází nedaleko Brna. Neváhejte a přihlaste své […]