Na druhou prosincovou, respektive druhou adventní sobotu byla plánována závěrečná akce 24. Přední hlídky Royal Rangers v letošním kalendářním roce. Nejednalo se přitom o pouhou Vánoční besídku, jako tomu bývalo v předchozích letech, ale o regulérní celodenní akci s celou řadou zajímavých aktivit. Pro vedoucí to sice znamenalo větší investice z hlediska času, sil i prostředků, avšak realizační tým vedený Simkou Kavalcovou oprávněně doufal, že výsledek bude stát za to.

Vánoční akce 2017: sobota 9. 12. 2017 Brno

V sobotu ráno se před prostorami brněnského sboru církve Slovo života na Nových Sadech shromáždili první účastníci Vánoční akce. Další jedinci se ke vzniklému společenstvu připojili až před zábavním vědeckým parkem Vida v Brně-Pisárkách. Návštěva právě tohoto atraktivního místa totiž tvořila první vrchol dnešní akce. Celkem se jí účastnilo 16 dětí, tři vedoucí (Simka a Mája s Martinem) a jeden rodič. V samotném parku tyto počty vyústily v rozdělení výpravy na tři skupiny. Ty postupně navštěvovaly jednotlivé atrakce, a to včetně hlavního taháku návštěvy, putovní interaktivní výstavy „Cirkus Mechanikus“. Tato výstava, zvaná v originále „Mechanical Circus“, vznikla před mnoha lety v britském Cornwallu a od té doby putuje po celé Evropě, navštívila také USA a zavítala rovněž do Thajska, Singapuru, Japonska, Austrálie, Číny, Izraele a mnoha dalších zemí. Děti v České republice mají možnost seznámit se s jejími fascinujícími exponáty vůbec poprvé, a to právě v Brně. A vskutku, různých zajímavých předmětů a aktivit bylo tolik, že pět hodin strávených v parku Vida uteklo jako voda.

Po návratu na Nové Sady pokračovala Vánoční akce tradiční besídkou. Naše společenstvo opustil Martin, ale naproti tomu se objevili velitel oddílu Přemek (jenž měl předtím práci na táborové základně v Hostěnicích) a také staří známí PavKo se Štěpánem. Besídku zahájila Simka otevřením stánků, kde si děti mohly nakoupit hračky, výstrojní součástky a další předměty. Při placení však byla akceptována pouze oddílová měna Royky, kterou děti získávaly během roku za účast a aktivitu na schůzkách a akcích. Následoval blok her řízený PavKem a Štěpánem, po kterém dostal slovo Jožka. Ten i s rodinou dorazil na samotný konec akce z Vánočního výletu sesterské 18. Přední hlídky RR. Jožkovým úkolem bylo připomenout aktivity oddílu v uplynulém roce slovem i obrazem. Ještě důležitější bod programu ovšem představovala slavnostní tabule zaplněná domácím cukrovím a dalšími dobrotami. Velká očekávání vzbuzovala rovněž chvíle rozdávání dárečků mezi dětmi. Přítomní dospělí tak měli více možností si během besídky vcelku nerušeně popovídat, jelikož někteří se neviděli i několik let.

Celkově lze letošní Vánoční akci označit za velice povedenou. Provedené změny byly rozhodně k lepšímu, vše podstatné klaplo, a tak se po této důstojné tečce za aktivitami letošního kalendářního roku můžeme těšit na přicházející Vánoce i na nový rok 2018. Bohu díky.

Josef Jan Kovář – Jožka

Organizační tým výletu

Velitel akce: Simona Kavalcová – Simka;
Vedoucí: Marie Kandelová – Mája, Martin Chlud – malý Měch, Přemysl Kavalec – Přemek;
Technická spolupráce: Pavel Kolář – PavKo, Štěpán Studénka, Josef Jan Kovář – Jožka.

Další informace

Fotogalerie z akce se připravuje.

Předchozí ročníky

Zápis z Vánoční besídky 2016 zde.
Zápis z Vánoční besídky 2015 zde.
Zápis z Vánoční besídky 2014 zde.
Zápis z Vánoční besídky 2012 zde.
Zápis z Vánoční besídky 2011 zde (starý web).
Zápis z Vánoční besídky 2010 zde (starý web).
Zápis z Jubilejní slavnosti 2009 zde (starý web).