Společná víkendovka Royal Rangers v Jihomoravském kraji se letos odehrála druhý červnový víkend. Celkem 55 dětí a vedoucích ze šesti jihomoravských oddílů (2. PH Břeclav, 18. PH Brno, 24. PH Brno, 40. PH Hustopeče, 43. PH Vyškov a 58. PH Bučovice) hostila tentokrát naše táborová základna v Hostěnicích.

Krajský Ukončovák: 9.–11. 6. 2017 Hostěnice

Den 1.: Pátek 9. června

Začátek akce v pátek odpoledne byl nečekaně drsný. Jedna rodina totiž kromě svých dětí přivezla na návštěvu hostěnické základny i dvojici psů. Zlou shodou náhod však ve stejnou dobu zůstalo vypuštěno v trávě i morče jedné rodiny vedoucích. A právě během úvodního nástupu víkendovky bylo pasoucí se morče jedním z těchto psů objeveno. Navzdory rychlému zásahu vedoucích byl výsledek žel jasný. Jméno morčete Jůlinka, stáří necelé dva roky, přítomný veterinární lékař po krátké prohlídce na žádost majitelů ukončil trápení nebohého hlodavce. Druhý ze psů mezitím napadl jednu z vedoucích, která jej chtěla pohladit, takže jsme byli vcelku rádi, když obě tato zvířata záhy odcestovala.

Po nástupu byla večeře, kterou si každý zajišťoval sám. Trio Jožka, PavKo a Viki tedy vyrazilo do restaurace U Stupárků ve vsi, aby chlazenou kofolou spláchlo pachuť z násilné smrti morčete a lahodnou krmí zahnalo hlad. Nutno dodat, že smažené tvarůžky s hranolky a tatarkou byly skutečně vynikající. Společnost nám dělal jeden z majitelů podniku, kterého jsme se ihned zvědavě ptali, jaký dopad na ně má elektronická evidence tržeb a protikuřácký zákon. Po večeři byl volný program, dolaďovalo se ubytování a podobné zdánlivě maličkosti, které ale mívají na celkové vyznění akce velký vliv. Následovala dlouhá porada a pro odvážnější vedoucí i další bonbónek, nocleh pod širým nebem.

Den 2.: Sobota 10. června

Noc pod hvězdami byla příjemná, jen kolem třetí přišla menší přeháňka a v šest ráno silný liják. Ke snídani nás Simka ohromila hned třemi druhy pomazánky, takže v kombinaci s horkým čajem mělo i toto deštivé ráno svůj díl poezie. A navíc, po několika hodinách pršet přestalo a opět vylezlo sluníčko. Naplánované aktivity se tedy mohly realizovat bez větších změn.

Sobotní program byl členěn do tří skupin podle věku dětí. Nejmladší účastníci (Ranger Kids) zůstali na táborové základně či v její bezprostřední blízkosti a společný čas trávili nejrůznějšími aktivitami a hrami. Jednou z nich byla například výroba rákosového košíku. Chvályhodná aktivita, ale poté, co zdravotník Jožka zalepil během deseti minut druhý pořezaný prstík, si i naši „Kidi“ uvědomili, že se s rákosím musí zacházet opravdu opatrně. Díky Bohu, k dalším řezbám tkání tohoto druhu již nedošlo.

Prostřední věková skupina (Discovery Rangers) zůstala rovněž na základně a během dne se skutečně nadřela. Celkem tři družstva mezi sebou nelítostně soupeřila o vítězství na plných šesti stanovištích. Každé stanoviště přitom sestávalo hned z několika aktivit, které naše „Diskouše“ prověřily ze všech stran. O to sladší tedy byla závěrečná hostina ve velkém hangáru na louce. Nejstarší věková skupina (Adventure Rangers) potom strávila většinu času putováním po okolí. Námět víkendovky „Po stopách apoštola Pavla“ si tak užila vskutku nadmíru.

Večerní program sestával ze dvou večeří, což po celodenním vypětí přišlo opravdu vhod. Nejprve jsme si mohli vychutnat Simčinu fantastickou rajskou omáčku se sekanou pečení (či spíše mělněnou pečení) a knedlíkem. Nedosti na tom, po zapálení táborového ohně jsme dostali příležitost opéct si i špekáčky s chlebem. Spát jsme tak šli velmi spokojeni a (k nelibosti nedalekých ovcí) i velmi pozdě. Po řádném a včasném uložení dětí si totiž přítomní vedoucí u ohně uspořádali noční krajskou poradu.

Den 3.: Neděle 11. června

Nedělní ráno se neslo ve znamení úklidu a balení. Po snídani následovalo společné focení a pak nedělní bohoslužby jednotlivých věkových skupin. K obědu Simka uvařila výborný gulášek (který si vybraní jedinci mohli vychutnat i druhý den v práci). Krátce před druhou hodinou odpolední potom většina účastníků víkendovky odcestovala z Hostěnic posilovým autobusem, jež na naši žádost vypravili dispečeři Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Nastal tak konec velmi povedené a příjemné krajské akce. O pohodové atmosféře snad svědčí i fakt, že si přítomní vedoucí spontánně domluvili teambuildingovou krajskou akci na závěr letních prázdnin. Děkujeme Pánu Bohu za přízeň počasí i za ochranu před vážnějšími zraněními a nemocemi. Na nebohé morčátko Jůlinku pak nezapomeneme.

Josef Jan Kovář – Jožka
zdravotník Krajské víkendovky 2017

 

Organizační tým Krajského Ukončováku 2017

Technický velitel: Přemysl Kavalec (24. PH Brno).
Duchovní program: Petr Helešic (2. PH Břeclav).
Programoví vedoucí: Karel Hauptman (18. PH Brno), Jiří Zachrla (58. PH Bučovice), Zuzana Fridrichová (40. PH Hustopeče).
Zdravotník: Josef Jan Kovář (18. PH Brno).
Kuchařka: Simona Kavalcová (24. PH Brno).

Další informace

Poděkování
Děkujeme firmě Kordis JMK, a. s., za zajištění mimořádného nedělního posilového spoje linky 701 IDS JmK pro přepravu účastníků naší akce.

Komentovaná fotogalerie z akce je ke shlédnutí zde.

Předchozí ročníky

Zápis z Krajského Ukončováku 2016 v Lednici zde.
Zápis z Krajského Ukončováku 2014 v Hostěnicích zde.
Zápis z Krajského Ukončováku 2012 v Hostěnicích zde.