Sedmý ročník Ringoturnaje Juniorů proběhl již tradičně v Hostěnicích u Brna a přinesl několik velkých překvapení. Od nebývale vysoké účasti, přes nezvyklý mezinárodní aspekt akce, až po určitou nostalgii plynoucí z možnosti, že se jedná o poslední samostatný juniorský podnik tohoto druhu. Zkrátka a dobře, to všechno činilo z letošního ročníku juniorského Ringoturnaje akci, na kterou se jen tak nezapomíná.

Ringoturnaj RR Junior: 20.–22. 5. 2016 Hostěnice

Ringo-Jun-2016

Kořeny

Ringoturnaj Juniorů je společným „dítětem“ dlouholetých velitelů Royal Rangers Přemysla Kavalce – Přemka (24. PH Brno) a Josefa Šviráka – Ježka (8. PH Zlín). Když se před sedmi lety rozhodlo, že z celostátního Ringoturnaje bude z kapacitních důvodů vyjmuta věková kategorie Junior, nechtěl se s tím velitel našeho oddílu Přemek smířit. A měl plán. Jeho vize si rychle získala srdce zakladatele Ringoturnajů Ježka, díky čemuž vznikl samostatný turnaj v ringu určený právě pro Juniory a dospělé vedoucí. O úspěchu konceptu dnes svědčí již sedmý odehraný ročník, který opět pořádaly 24. Přední hlídka Brno a 8. Přední hlídka Zlín (za vydatného přispění dalších oddílů) na naší táborové základně v Hostěnicích.

Tehdy a teď

Začátky Ringoturnaje Juniorů přitom byly skromné. Úvodní ročník se odehrál první červnový víkend roku 2010 a navzdory pozvání všech tehdy existujících oddílů RR v České republice se kromě pořádajících hlídek z Brna a Zlína objevili už jen zástupci třetího oddílu, kterým byla 13. PH Uherský Brod. To obnášelo necelou třicítku účastníků a jasné vítězství domácích borců z Brna, kteří kralovali jak v kategorii Junior, tak v dospělé kategorii Royal Rangers. Pro srovnání, letos dorazilo do Hostěnic celkem 118 účastníků pocházejících ze čtyř světových kontinentů a vzniklá konkurence byla tak silná, že brněnské týmy, které prvním ročníkům turnaje dominovaly, se letos neumístily ani na jedné z medailových pozic.

Světla a stíny

A jaký sedmý juniorský Ringoturnaj dále byl? Organizačně neučesaný. Nezdařená sborová brigáda předchozí víkend (více zde) měla za následek fakt, že se, zvláště zkraje akce, muselo mnoho věcí řešit improvizovaně a na poslední chvíli. Zpětně můžeme jen děkovat Bohu a nezměrnému nasazení organizátorů, že se vše podařilo zdárně vyřešit. Premiérově mezinárodní. Turnaje se zúčastnil jednak americký tým z Texasu, ale také iráčtí křesťané evakuovaní do ČR v rámci projektu Generace 21. Mezi přítomnými byl dále zastoupen i africký Egypt, tudíž jednou z možných kratochvílí účastníků ve volných chvílích mezi zápasy byla přátelská konverzace v angličtině. Jídelně excelentní. Tým kuchařů z Brna a Uherského Brodu podával na turnaji natolik výjimečné výkony, že například buřtguláš si chodily přidávat i účastnice a na rajské omáčce si vybraní šťastlivci rádi pochutnali ještě doma, což na táborech a víkendovkách obecně nebývá tak zcela pravidlem.

Budoucnost?

Po sedmi letech pořádání juniorských Ringoturnajů se zdá, že jde o zavedenou a úspěšnou akci. Navzdory tomu je její historie zřejmě u konce. Jak bylo oznámeno na letošní Jarní konferenci velitelů, je pro příští rok snaha, u příležitosti konání jubilejního 20. Ringoturnaje v Křižanově, obě tyto sportovní akce opět sloučit. Nechme se tedy překvapit, co nás v budoucnu čeká. V každém případě děkujeme našemu Pánu za letošní vydařený ročník Ringoturnaje Juniorů i za všechny ročníky předchozí. Bohu díky.

Josef Jan Kovář – Jožka

Fotogalerie z akce k prohlédnutí zde.

Vzpomínky na počátky aneb Reportáže z prvního (zde) a druhého ročníku (zde) Ringoturnaje Juniorů v letech 2010 a 2011 (starý web).
Ringo-Jun-2016-dort

Výsledky 7. Ringoturnaje Juniorů 2016

Kategorie Expedition Rangers (Junioři):
1. místo: 13. PH Uherský Brod (Adam Novák, Filip Novák, Veronika Bobková).
2. místo: 33. PH Jihlava (Eva Rodová, Jan Čermák, Jan Moravec).
3. místo: 13. PH Uherský Brod (Petr Sláma, Filip Šiška).
Celkem 20 družstev.
Kategorie Royal Rangers (Oldi):
1. místo: 41. PH Zábřeh (Dana Pohanková, Petr Ohlídal, Vlasta Ohlídalová).
2. místo: 99. PH Bystré (Samuel Hejzlar, Marek Jech, Tomáš Jech).
3. místo: 25. PH Žďársko (Lída Novotná, Pavel Svoboda).
Celkem 13 družstev.

Realizační tým 7. Ringoturnaje Juniorů 2016

Hlavní velitel: Ing. Přemysl Kavalec – Přemek.
Sportovní ředitel: Ing. Josef Švirák – Ježek.
Kuchaři: Ing. Simona Kavalcová – Simka, Petra Slámová – Peťa, Josef Sláma.
Zdravotníci: MUDr. Lenka Kovářová, Mgr. Josef Jan Kovář – Jožka.
Technická podpora: Viktor Krištof – Viki, Marie Kandelová – Mája, Martin Chlud – malý Měch, Kristýna Svetová – Kessi.

A mnozí další, fungující zvláště jako rozhodčí. Děkujeme!