V tradičním květnovém termínu se konal jubilejní patnáctý ročník největší akce českých Royal Rangers, tedy Ringoturnaje. Letos se na novou základnu v Křižanově sjelo plných 354 osob z 26 oddílů RR, aby se utkalo v naší nejoblíbenější kolektivní hře zvané ringo. Nechyběla mezi nimi ani naše 24. Přední hlídka, která vyslala patnáctičlennou delegaci vedenou Přemkem Kavalcem. V Křižanově se tak shromáždila plná třetina členské základny RR v ČR z více než poloviny oddílů, které v naší zemi fungují. Tato čísla vyniknou o to více, že již třetím rokem je vyčleněn samostatný turnaj pro věkovou kategorii Junior, který se odehrává v Hostěnicích. Každý Ringoturnaj potom mívá jednotící téma. Tím letošním bylo Přátelství.

 

XV. Ringoturnaj RR: 5.–8. 5. 2012 Křižanov

 

Nová základna

Největší změnou letošního ročníku byla základna v Křižanově. Po dlouhých šesti letech jsme tak dali vale milovanému Meziříčku, kam jsme jezdili od roku 2006. Lze však říci, že nová základna je ještě lepší. Chatky jsou rozměrné, vybavené třemi pokoji po šesti lůžkách, dvojicí vlastních WC a umývárkou se čtyřmi umyvadly. Výhodou je také rozměrná krytá veranda. K dispozici jsou rovněž sprchy dislokované za jídelnou. Ta je rozměrnější než v Meziříčku. Další výhodou je vzájemná blízkost hřišť, což podstatně ulehčuje orientaci. Výrazným kladem je i blízkost základny k vlakovému nádraží, které je vzdáleno asi 4000 m. Jožka také ocenil blízkost letiště, což občas zajišťovalo na nebi zajímavou podívanou. Jedinou výraznější nevýhodou tak byl stav nejbližšího rybníka, jehož zčásti vypuštěná voda byla zřejmě otrávená. Tedy soudě dle mrtvol raků a dalších tvorů povalujících se na březích. Moc to nevadilo, lodě jsme přesunuli na sousední rybník.

Strava

Snad poprvé v celé historii Ringoturnaje jsme si nevařili sami, ale kompletní stravování nám zajišťovali majitelé střediska. Kupodivu to nevadilo. Snídaně probíhaly formou švédských stolů, které byly vskutku bohaté. A i hlavní jídla byla hojná a chutná. Nevýhodou byla vyšší cena, která i s dopravou vycházela v našem oddíle na 750,- Kč/osobu. Zde však mělo vliv i nepřidělení dotace od Zlínského kraje, který býval po dlouhá léta jedním z hlavních sponzorů Ringoturnaje.

Organizace

Hlavním organizátorem Ringoturnaje je Josef „Ježek“ Švirák, jinak velitel 8. PH Zlín. I letos měl k ruce šikovné vedoucí ze 41. PH Zábřeh na Moravě, kteří zajišťovali zejména organizaci vlastního sportovního turnaje. Doprovodný program potom řídil Petr „Peca“ Machalec ze 3. PH Vsetín. Vážnou ztrátou byla absence Národního velitele RR v ČR Petra Walacha, kterého zradilo zdraví a musel zůstat doma v Oldřichovicích. Večerní program tak zajišťovali Karel Hauptman z 18. PH Brno a Petr Helešic z 2. PH Břeclav. Hudbou sloužila kapela „Naplno“ z Bystřice nad Pernštejnem. Důležitou osobou byl i zdravotník v osobě Lenky Fridrichové ze 40. PH Hustopeče. Díky Bohu byla téměř bez práce. Naprostou novinkou byla potom funkce hlavního rozhodčího turnaje, jíž se zhostil Honza Holeček ze 37. PH Kladno. Systém řízení utkání byl vskutku propracovaný a na nejdůležitější zápasy bylo nasazováno až pět rozhodčích (hlavní a čtyři čároví). Lze bez přehánění říci, že sportovní úroveň turnaje z hlediska dodržování pravidel byla nejvyšší za posledních několik let a s nečetnými reklamacemi se Holly s přehledem vypořádal.

Účast 24. PH

Naše patnáctičlenná výprava zahrnovala tři Ranger Kids (Eda, Suzannka a Ráďa), čtyři Discovery Rangers (Artík, Bertík, Dan a Šimon), pět Adventure Rangers (Anetka, Belča, Janička, Verča a MiG) a tři vedoucí (Přemek, Jožka a PavKo). Vedoucí žádný tým nepostavili, neboť nevěděli, kam dřív skočit. Přemek sice poprvé nefungoval jako zásobovač turnaje, ale bylo třeba zajistit provoz vzduchovkové střelnice a také pískání zápasů jako rozhodčí. Což ve třech lidech nebyla hračka. Tygřice sestavily tradiční tým, ale ve třech utkáních základní skupiny získaly pouze dva sety, což na postup nestačilo. V obou případech vlétly do utkání jako pravé tygřice a ujaly se vedení 1:0, jenže potom se cosi stalo a soupeř dokázal otočit na 1:2. MiG pak zůstal lichý, a tak vypomáhal na střelnici a obcházel doprovodné atrakce. Starší Orli sice bez větších problémů postoupili do play-off, ale tam někteří naši borci neunesli vypjatost zápasů a tým podlehl. Čest oddílu na poli sportovním tak zachránili naši nejmladší, kteří ve fúzi s 18. PH vybojovali metu nejvyšší. Mimochodem, výborná spolupráce se sesterským brněnským oddílem probíhala i na střelnici, kde pomáhaly půvabné Juniorky 18. PH Kristýnka, Markét a Ellenka. Společná oslava vítězství tak nebyla jen formální…

Střípky

Zajíčci: Naše výprava objevila v areálu základny nedaleko hřišť několik malých zajíčků. Ti byli po prohlédnutí přítomnými veterináři odesláni ke kojící králici, ale jejich šance jsou žel mizivé…

Vítězové: V kategorii AR nastala zajímavá situace, kdy se ve finále utkaly dva týmy z Uherského Brodu. Jeden byl ve fúzi se Zlínem a druhý s Nedachlebicemi.

Holky vs. kluci: Naše výprava málem vyvolala dívčí válku poté, co Jožka prohlásil, že je u naší chatky více kluků než holek. Následovalo zběsilé shánění posil oběma stranami a během pár minut se počet rozrostl z pěti na padesát.

Bouřky: Počasí bylo ideální. Bouřky zuřily pouze po večerech a na druhý den bylo zase pěkně.

Okno: Naše výprava při souboji holek a kluků zčásti vysklila jedno z oken na chatce. K události došlo poměrně fádně, kdy kluci bafli, holky se lekly a okno prudce přirazily. Již dříve prasklá tabulka nevydržela.

Ráďa: Náš nejmladší účastník po návratu z Ringa ještě týž den těžce havaroval na kole a letěl pro něj záchranný vrtulník. Díky Bohu vyvázl z hrůzné havárie poměrně dobře a po zašití několika ran v obličeji by měl být za pár dní celkem v pořádku.

Autoři fotografií:
5. Přední hlídka Třinec (Pavel Broda)
13. Přední hlídka Uherský Brod (Anna Senecká)
18. Přední hlídka Brno (Karel Hauptman)
37. Přední hlídka Kladno (Honza Holeček)

Netradiční záznam večerního programu zde.

Oficiální webové stránky Ringoturnajů zde.


1 komentář

Jak to viděl Jožko. | Ringoturnaj Royal Rangers · 12. 5. 2012 v 14.36

[…] Kompletní popis Ringoturnaje 2012 z pera našeho archeologa najdete zde. Příspěvek byl publikován v rubrice Historie a jeho autorem je petr.walach. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli. […]

Komentáře nejsou povoleny.