Letošní tábor našeho oddílu měl původně vypadat úplně jinak. Dle dlouhodobého plánování jej měl vést Přemek, čemuž však zabránily některé události loňského roku. Následně jsme plánovali společný tábor se sesterskou 18. PH Brno na hlavní základně Royal Rangers ve Sloupu, ale i z toho nakonec sešlo. Ve výsledné podobě měl tábor 2013 podobu osmidenní akce pro 27 dětí na naší stálé základně v Hostěnicích ve spolupráci se 40. PH Hustopeče. Jeho vedení bylo svěřeno mladé a dynamické dvojici Lada-Viki, kterou podporovala zkušená Simka. Přípravy však probíhaly v dost šibeničním termínu a do jejich průběhu zasáhly například i kriminální živly, které nám měsíc před táborem odcizily část vybavení. S pomocí Boží se nám však podařilo všechny překážky překonat a tábor včas připravit.

Tábor „Cesta do neznáma“: 21. – 28. 7. 2013 Hostěnice

 

Tabor-2013_RR 

Den 1. – neděle 21. července 2013

Sraz účastníků probíhá v neděli odpoledne přímo na základně. Po obvyklých zahajovacích procedurách (kontrola osobní výstroje, seznámení s táborovým řádem, procházka tábořištěm) pokračuje dostavba tábora. Vedoucí již postavili tee-pee, tři polní kuchyně včetně pracovních prostorů a novou toaletu pro chlapce, na účastníky tak zbývá pouze kompletace podsad. Po večeři probíhá ztišení a pak se jde spát.

Den 2. – pondělí 22. července 2013

Dopoledne se provádějí rukodělné práce, kdy prim hraje příprava táborových triček. Účastníci si rovněž sami vaří přílohu k obědu ve svých polních kuchyních. Poprvé od roku 2005, kdy se konal poslední tábor v Jiříně u Jihlavy, se tak děti přímo podílejí na vaření táborových jídel. Odpoledne propuká celotáborová hra. Či vlastně hry, neboť program starších i mladších zde probíhá odděleně. Mladší se snaží získat barvy pro Zemi stínů, zatímco starší putují do Města světel. Již začátek probíhá pěkně zostra, a tak si adrenalinu obě skupiny užijí až až.

Den 3. – úterý 23. července 2013

Po snídani cvičí Jožka s pomocí Juniorů účastníky v práci s buzolou a mapou. Školení probíhá nejprve teoreticky, posléze i prakticky formou krátkých navigačních her. Čerstvě nabyté či oprášené znalosti se pak zúročují v průběhu odpoledne. Mladší putují do země Lesoháje (Žalmanův kámen) a ke skřítkům (Jelenice – rybníky), starší k poustevníkovi (jeskyně Švédův stůl). Obě hry oplývají skvělými hereckými výkony. Viki jako vzteklý domorodec je vynikající a malá Amálka jako jeden ze skřítků kouzelná, ale do paměti se vrývá především šílený veršující jeskynní poustevník v podání Honzy, jehož fenomenální výkon se zapisuje zlatým písmem do dějin oddílu. Starší skupina pak má první noční hru, během níž na poustevníkovu radu sbírá napadané perly.

Den 4. – středa 24. července 2013

Počasí je stále skvělé, a tak, v souladu s dobrou tradicí, všichni navštěvujeme koupaliště v Mokré. Tedy všichni krom paní kuchařky a také Jožky, který musí na základně zpracovávat archeologické nálezy ze svého předchozího výzkumu. Zcela poprvé máme táborový program i na koupáku. Mladší účastníci vysvobozují vodní vílu a starší mimo jiné loví poklad z vraku lodi. Skvělou práci odvádějí vedoucí v čele se zdravotnicí Simkou, neboť se jim daří zabránit obvyklým spáleninám ze sluníčka.

Den 5. – čtvrtek 25. července 2013

Ráno si opakujeme poskytování první pomoci, které si účastníci vzápětí sami procvičují na šesti stanovištích. Zde je velmi rychle poznat, jak moc dávaly děti při výuce pozor. Konečný verdikt je poměrně drtivý, z 18 případů končí plných šest „smrtí“ pacienta a další dva případy by dle posouzení rozhodčích nejspíš skončily v dlouhodobém komatu. Zvláště jeden tým se „vyznamenává“, když se mu podaří „zabít“ pacientku (v podání Kessi), která měla původně jen úpal. O případu si tak nechává podrobně referovat i naše druhá zdravotnice Lenka, civilním povoláním lékařka anesteziologicko-resuscitačního oddělení. Odpoledne je opět herní. Mladší putují k permoníkům sužovaným zlým ohnivým drakem, starší si pak zamakají při transportu zraněných k léčivé studánce (asi 4 km od základny). Rušný program pokračuje i v noci, kdy se mladší účastníci snaží získat poklad slíbený permoníky a starší loví další část mapy potřebné k nalezení Města světel.

Den 6. – pátek 26. července 2013

Dopoledne účastníci vyrábějí dárečky pro své kamarády, což je fajn, neboť po předchozím náročném dni je na dětech i vedoucích patrná silná únava. Po obědě pomáhají mladší účastníci elfům, jejichž orchideje zabrali zlí Pánové mlhy. Porážkou těchto stvůr se daří získat poslední barvu potřebnou k vybarvení mapy Země stínů a král této země se tedy může konečně vrátit z vyhnanství. Starší pak získávají poslední díl své mapy a přicházejí do Města světel. Program obou skupin se spojuje, neboť Město světel je hlavním městem bývalé Země stínů (a nynější Země barev). Všichni očekávají návrat krále a připravuje se slavnostní hostina s bohatým kulturním programem. Velká chvíle pak skutečně přichází, namísto krále (mezitím zesnulého) se však vlády ujímá jeho dcera. Následuje bujará hostina a veliká párty, která končí až s nástupem nočního klidu v deset hodin večer.

Den 7. – sobota 27. července 2013

Ráno účastníci dostávají prostor k plnění bobříků. Ty se původně měly plnit v průběhu tábora, ale našlapaný program způsobil, že na další aktivity už nezbývaly síly. Z 11 bobříků se poněkud překvapivě ukazuje být nejpopulárnějším bobřík bolesti (průchod 10 m úsekem kopřiv v plavkách), kterého si plní celkem deset účastníků. Odpoledne se pak koná táborová olympiáda a večer probíhá udílení diplomů a cen. Jedno ocenění putuje nečekaně i mezi vedoucí. Úterní ztvárnění role šíleného poustevníka totiž ústí v udělení historicky prvního RR-Oscara Honzovi Vytřísalovi. Následuje závěrečné ztišení a pak už večerka.

Den 8. – neděle 28. července 2013

Poslední den se po ranním nástupu balíme, demontujeme tábořiště a vyrážíme na cestu domů… Tedy krom vedoucích, kteří pokračují v úklidu až do čtvrté hodiny odpolední. Odjezdem této poslední kolony tábor 2013 končí.

Čím se letošní tábor zapíše do oddílových kronik? V prvé řadě pohodovou atmosférou, která panovala v týmu vedoucích. Dosavadní spolupráce brněnské 24. PH a hustopečské 40. PH se tak ještě prohloubila. Tábor dále vynikl skvělým počasím, které za poslední roky nepamatujeme. Také absencí větších zranění a nemocí, neboť poprvé za několik let jsme nemuseli jet do nemocnice. Navzdory vypětí, únavě a občasnému skluzu v programu tak byl tento tábor nejklidnější za několik posledních let. Díky Bohu za to. Program pak byl velmi kvalitní a je třeba složit velký hold zejména Ladě, Simce a Lence, které jej zvládly připravit v doslova šibeničním termínu. Poděkování však patří i všem ostatním, kteří přiložili ruku k dílu.

Realizační tým tábora 2013:
Hlavní velitel: Lada Suchomelová
Zástupce velitele: Viki Krištof
Programový: Simka Kavalcová
Hospodář: Přemek Kavalec
Zdravotníci: Simka Kavalcová, Lenka Fridrichová
Kuchařka: Ludmila Luxová
Vedoucí: Jožka Kovář, Honza Vytřísal, Mája Kandelová, Kuba Fridrich, Kessi Svetová
Junioři: Verča Doležalová, Zuzka Fridrichová, Kryštof Klíčník, Dave Matulík

Zvláštní úkoly: Michal Horčica, Michal Kadlec, Simča Kandelová, Mária Bohatová, Lukáš Vaňáček, Ivan Devát, Aneta Marková, Pavla Surmanová, Pavlína Kadlecová.

Děkujeme!

Fotogalerie z tábora zde.