Výstava Velká Morava

V pátek 30. ledna 2015 byly pololetní prázdniny. Naše 24. Přední hlídka však pro děti i jejich rodiče, kteří nemohli odcestovat mimo Brno, připravila komentovanou prohlídku jedinečné archeologické výstavy Velká Morava a počátky křesťanství, která pomalu končí v Moravském zemském muzeu. Průvodcem výstavou byl náš oddílový archeolog Jožka.

Velká Morava a počátky křesťanství: pátek 30. ledna 2015 Brno

RR_Velka-Morava_2015

V pátek odpoledne jsme se shromáždili u vchodu do Paláce šlechtičen. Účast byla nízká, neboť tři osoby nečekaně uvízly mimo Brno, dalších pět mohlo na výstavu až o den později, a tak jsme do útrob muzea vstoupili pouze ve čtyřech lidech. Čekala nás hodina a půl čerpání znalostí a intenzivních estetických zážitků.

Unikátní výstava o rozšíření křesťanství v naší vlasti v průběhu 9. století po Kristu byla uspořádána při příležitosti 1150. výročí příchodu apoštolů Cyrila a Metoděje do středoevropského prostoru a představila více než 1200 exponátů tvořených zejména nejcennějšími archeologickými nálezy z Čech, Moravy, Slovenska, Rakouska a Polska. Mnohé z nich nebyly ještě nikdy vystavovány. A skutečně, z přítomných pokladů až přecházel zrak. Zlaté a stříbrné šperky v nevídané koncentraci, mince, nádoby, mocné meče, to vše dokládalo um našich předků. Pohanské kultovní předměty zastupovaly původní náboženství, ale prim hrály artefakty spojené s křesťanstvím. Ať už šlo o drobné předměty jako křížky či náhrdelníky s křesťanskou tématikou, nebo o připomínky nejmohutnějších staveb té doby, prvních křesťanských kostelů na našem území, jejichž bohatou výzdobu dnes můžeme jen tušit. Poté, co jsme si prohlédli vystavené originály, jsme se vyřádili v dětském koutku, z nějž nás vypudilo až hlášení o zavírací hodině muzea.

Návštěvu výstavy můžeme navzdory nízké účasti považovat za zdařilou. Vyčleněný čas jsme si užili, inspirovali k návštěvě i ostatní (další zájemci půjdou dokonce i příští víkend) a dozvěděli se ledacos zajímavého, a to nejen o kořenech naší víry. Bohu díky.

Josef Jan Kovář – Jožka

Foto: autor