První akcí 24. Přední hlídky Royal Rangers v roce 2019 se ve čtvrtou lednovou sobotu stal tematický výlet Titanic. Děti se mohly těšit na zevrubné seznámení s tragickým osudem legendární obří britské dopravní lodi RMS Titanic, která se za velkých ztrát na životech potopila 15. dubna 1912 po srážce s ledovcem. Program zahrnoval projekci známého velkofilmu, stylový oběd v klubovně a odpolední návštěvu velké výstavy probíhající v těchto měsících na brněnském výstavišti.
Výstava Titanic Brno: sobota 26. ledna 2019
Výlet započal v 9 hodin ráno v klubovně. Po úvodním přivítání začala projekce amerického katastrofického velkofilmu „Titanic“ režiséra Jamese Camerona z roku 1997, který trvá dobré tři hodiny. Film je to velkolepý nejen délkou a tématem, ale i vlastními kvalitami. Svého času byl oceňován po celém světě, obdržel celkem 114 cen (včetně 11 Oscarů, 4 Zlatých glóbů a 6 cen Grammy) a dalších 79 nominací. K dnešnímu dni vydělal svým tvůrcům téměř dvě miliardy dolarů a mezi diváky patří dodnes k nejoblíbenějším filmům. Ztvárnění námořní katastrofy v něm je i po 22 letech od data vzniku natolik působivé, že někteří účastníci akce tvrdili, že večer nebudou moci klidně usnout.
V poledne program pokračoval stylovým obědem. Účastníci akce obdrželi lístek s palubním menu lodi Titanic pro dnešní den, který zahrnoval lodní suchary, skvělý námořnický guláš a lahodný jablečný koláč. Prostírání doplnila obsluha slavnostními svíčkami. Hodování rychle ubíhalo, a tak bylo třeba se již po hodině začít chystat na poslední velký bod programu, návštěvu výstavy na brněnském výstavišti.
Výstava Titanic je skutečně velkolepá a zahrnuje jednak prezentaci originálních artefaktů z vraku lodi, ale i jejich věrných replik, dále velkoformátové fotografie a působivé rekonstrukce částí této luxusní lodi. To vše doprovází hned několik videoprojekcí o vzniku i zániku lodi a také o jejím zkoumání po objevení vraku v roce 1985. Zájemci se dále mohou podívat na 3D projekci. Co jsme velmi ocenili, je zajímavá soutěž pro děti. Zázemí výstavy odpovídá úrovni akce, tedy šatna zdarma, obchod se suvenýry z výstavy, restaurace i toalety a také početná ochranka zajišťující bezpečnost cenných exponátů. Dokonce je možné si v obchodě zakoupit originální uhlí z vraku lodi. Téma výstavy i její masivní propagace udělaly svoje, a tak bylo, navzdory vcelku vysokému vstupnému, na výstavě plno.
Závěrem je nutné poděkovat organizátorům výletu, tedy vedoucím z 24. Přední hlídky, za vskutku vydařenou akci. Celkem 15 dětí a 5 vedoucích se poutavou formou poučilo o jedné z nejslavnějších světových katastrof a také se seznámilo s životem a technikou na Západě počátku 20. století. Mimo nesporné vzdělávací hodnoty pak nutno vyzdvihnout i určitý morálně-etický rozměr akce. Nebylo totiž před 1. světovou válkou na světě pyšnější lodi, než byl Titanic, který přední odborníci té doby označovali za prakticky nepotopitelný. Tragický příběh této nádherné lodi tak může být varováním i nám.
Mgr. Josef Jan Kovář – Jožka
krajský velitel RR Jihomoravského kraje
Komentovaná fotogalerie z akce zde.
Organizační tým akce
Velitel akce: Ing. Simona Kavalcová – Simka.
Vedoucí-zdravotník: Ing. Přemysl Kavalec – Přemek.
Vedoucí: Bc. Marie Kandelová – Mája.
Technická spolupráce: Zdena Žílová.
Hosté: Mgr. Josef Jan Kovář – Jožka, Michal Horčica – MiHor.