VIDA centrum 2016

První akcí našeho oddílu v novém kalendářním roce 2016 byla návštěva nedávno otevřeného zábavního vědeckého parku VIDA v Brně. O průběhu exkurze informuje velitelka akce, Simka Kavalcová.

Den ve VIDA centru: sobota 23. 1. 2016 Brno

VIDA-RR-2016

V sobotu 23. ledna 2016 bylo opravdu zimní počasí. Husté sněžení nás však neodradilo a my uskutečnili naší první RR akci v novém roce 2016. S většinou našich natěšených „vědců“ a „zvídálků“ jsme se sešli v 10 hodin před klubovnou na Nových Sadech. Z hejna Orlů jsme se uvítali s Filipem T., Aničkou K. a hostující Terezkou V., zatímco u mladších Lvíčat byla účast o něco hojnější, a to v podobě Amálky K., Míši H., Haničky H. a Samíka V., který se k nám připojil přímo ve VIDA centru. Řady vedoucích, přesněji Přemka a Simku, ještě přijela podpořit Kessi z Prahy. V celkovém počtu deseti účastníků jsme se tedy jali objevovat svět VIDA centra.

V centru na nás čekal neskutečný počet exponátů. Chlapce zaujal především vodní svět se spoustou mlýnů, stříkaček, vodních vírů, s modelem přehrady a zdymadla. Děvčata dala zprvu přednost tobogánu a pak světelné mřížce, kde si mohla zkusit svoji rychlost a přesnost při chůzi po světelných dlaždicích.

V 11:30 jsme se zúčastnili zábavné science show s názvem „Dělám tlaky, dělej taky“, která byla věnována atmosférickému tlaku. Na vlastní oči jsme viděli, že voda z nádobě nevytekla, i když byla dnem vzhůru. Na vlastní uši jsme neslyšeli zvonící budík pod skleněným víkem ve vakuu. Pozorovali jsme kouřové obláčky ze vzduchového děla a mnoho dalšího. Na závěr představení se některým podařilo zhoupnout se na houpačce, která byla zavěšená na papiňáku, a to jen díky podtlaku, který byl uvnitř.

V hlavním areálu jsme si vyzkoušeli rozpoutat tornádo, zažili zemětřesení, vypouštěli horkovzdušné balóny, sledovali se termokamerou. Někteří z nás si s chutí zkusili moderovat počasí, jiní zažili na vlastní kůži odstředivé síly v rotující místnosti. Lidskou silou jsme vyrobili elektřinu k poslechu rádia, oživili pár figurín včasnou srdeční masáží a změřili si vlastní tep v obřím srdci.

Naše vlastní bádání a objevování jsme proložili ještě 3D filmem s názvem „Pidiobři“, jehož dabing v podání Jiřího Lábuse jsme si opravdu nemohli nechat ujít. Jedinečný dokument zachycuje velkolepé bitvy a hrdinské činy malého čipmanka a prérijního křečka. Snímek natáčela BBC celých pět let za použití vysokorychlostních kamer s ultra vysokým rozlišením. Čekal nás tak opravdu nevšední zážitek plný napětí, roztomilých scén i dojemných okamžiku ze skutečného života hlodavců. V některých chvílích jsme měli slzy na krajíčku.

Dojmy s filmu jsme probrali při společné svačině, která nám dodala nových sil a my pak pokračovali ve zkoumání dalších přírodních živlů a zkoušení všemožných exponátů na vlastní kůži. A že jich nebylo málo! Na mnohé z nich se ani nedostalo. Závěr našeho pobytu jsme ukončili soutěží v „Kuličkobraní“, která začínala o půl třetí. V rámci hodinového časového limitu a za pomoci dostupného materiálu, měl každý přihlášený tým sestavit kuličkovou dráhu. Po hodinovém úsilí a snažení došlo i na vzájemné hodnocení velice sofistikovaným hodnotícím systém „černá ponožka a barevné fazole“. Každý tým měl u své sestavené kuličkové dráhy připnutou ponožku, do které putovaly body – fazole od ostatních týmů. Hodnotili jsme tedy všechny ostatní a zároveň předváděli vlastní kuličkovou dráhu. Z účasti na soutěži jsme si každý odnášeli památeční kuličku. A jelikož se čtvrtá hodina přiblížila mílovými kroky, nezbylo nám nic jiného, než se s VIDA centrem rozloučit a vydat se vstříc rodičům.

Pobyt v centru byl opravdu neskutečný zážitek a většině z nás se vůbec nechtělo odcházet. Byť jsme ve VIDA centru strávili dobrých šest hodin, byly věci, které jsme si prostě vyzkoušet nestihli. Proto se budeme těšit na další návštěvu, kterou si jisto jistě opět užijeme.

Simona Kavalcová – Simka
velitelka akce

Foto: Přemysl Kavalec – Přemek.

Fotogalerie z akce zde.