Silvestr 2014

Letošní Silvestr se dlouho jevil jako čas, který strávíme individuálně. Každý z našich vedoucích byl zavalen pracovními i rodinnými povinnostmi takovým způsobem, že na vymýšlení nějakého společného programu nezbývaly síly ani chuť. Nakonec se iniciativy chopil Jožka a po několika telefonátech se mysl nás všech začala pomalu stáčet směrem ke společné akci. Klíčovou otázku představovalo místo konání. Variantu Hostěnice jsme tentokrát rychle zavrhli. Další možnosti skýtala chata na okraji Brna v Medlánkách, kde však záhy vyvstaly logistické komplikace. Nakonec tedy zvítězil návrh uspořádat Silvestr u rodiny Máji Kandelové v půvabné jihomoravské obci Čebín.

Silvestr 2014: 31. 12. 2014 – 1. 1. 2015 Čebín

RR-Silvestr-2014

Ve středu 31. prosince odpoledne vyrazili Kovářovi z Boskovic na dvouhodinovou cestu vlakem do Čebína. Z Brna vyjeli o něco později Kavalcovi, aby svým autem dorazili do cíle o něco dříve. V Čebíně všechny příchozí přivítali Kandelovi s příslovečnou vřelostí a mohlo se začít. Dámy nachystaly velkolepé pohoštění zahrnující několik druhů chlebíčků, jednohubek a množství vánočního cukroví. K novoročnímu přípitku byly vychlazeny lahve sektu, a to včetně dětské varianty pro nezletilé účastníky. K průběžnému doplňování pitného režimu jsme mohli využít několika druhů limonád. Dole ve sklepě byla nachystána vytopená herna, jelikož Jožka s Lenkou přivezli tři společenské hry s tématem Hobit. K hrám nás lákaly i arašídové křupky, brambůrky několika příchutí, sušenky Lotus a další oblíbené pochutiny. Vedle herny byla rozestlána pohodlná noclehárna pro všechny zúčastněné. Zkrátka, akce byla připravena skutečně dokonale. Nakonec se však ukázalo, že první bod programu, tj. vášnivé diskuze v jídelně na rozličná témata u dobrého jídla a pití, nám vydrží až do půlnoci. Bylo skvělé, že jsme sice měli plán, ale plán neměl nás, a my tak svobodně mohli dělat to, co nás právě bavilo. Po novoročním přípitku jsme nicméně rychle odpadli a sestoupili do sklepení spát.

Na Nový rok jsme procitali postupně. Jako poslední vylezl z teplého sklepního pelíšku Jožka, a to těsně před desátou. Nahoře byla připravena bohatá snídaně. Po ní jsme se rozhodli vyrazit na novoroční procházku po krásách Čebína. Tu si bezkonkurečně užil zejména přítomný pejsek. Prošli jsme se k úpatí kopce Čebínka s vyhlášenou rozhlednou, ale kvůli mlze jsme až na jeho vrchol nevystoupali. Z dálky jsme zahlédli zjevně prosperující tovární areál firmy Siemens v sousedním Drásově a z podobné perspektivy si prohlédli i největší pamětihodnost Čebína, římskokatolický kostel sv. Jiří s románským jádrem z 13. století. Dále jsme zjistili, kde se nachází místní vyhlášené pekařství U Rešů a dozvěděli se, jaká zdejší restaurace stojí za návštěvu. Potěšila i skautská klubovna zdejšího 1. oddílu „Cesta“ a hasičská zbrojnice s krásným mottem „Bohu ku cti, bližním k ochraně“ na fasádě. Mimochodem, místní hasiče jsme viděli na zářijové zahajovací akci našeho oddílu v Oslavanech. Obhlídkou vápencového lomu, který při nepovedeném odstřelu v červnu 2013 proslavil Čebín v celé republice, jsme procházku ukončili. Horké nápoje doma přišly tuze k duhu, stejně jako vynikající oběd.

Zbytek odpoledne byl herní. Tedy, pánové se natáhli k odpolednímu spánku a dámy vytáhly ve sklepě jednu hobití hru, aby se v bájné Středozemi pokusily v rolích udatných trpaslíků dopravit hobita Bilba Pytlíka do bezpečí. Ukázalo se ovšem, že tento úkol nebyl z nejjednodušších. Hra byla dohrána až za hluboké tmy a nám nezbylo, než po pozdní svačince naši akci rozpustit. Můžeme však říci, že jsme si letošního Silvestra maximálně užili. Děkujeme Bohu a našim úžasným čebínským hostitelům za skutečně skvělý společný čas.

Všem našim přátelům a příznivcům přejeme krásný a požehnaný rok 2015.

Josef Jan Kovář – Jožka

Foto: Simona Kavalcová – Simka