Populární kulturní akce pro Juniory a mládež pořádaná kamarády ze Vsetína, Valašského Meziříčí a Jablůnky, sdruženými ve 3. Přední hlídce Royal Rangers. Letos poprvé z ní přinášíme i online zpravodajství.

IV. RoyalFest: 24. – 25. 11. 2012

 

Akci Royal Fest pořádají na Vsetíně již čtvrtým rokem Royal Rangers z Valašska. A po letošním ročníku můžeme s hrdostí uvést, že se jedná o jednu z vůbec největších aktivit RR v České republice. Dle záznamů organizátorů totiž v sobotu 24. listopadu 2012 dorazilo na Vsetín plných 203 účastníků z celkem patnácti Předních hlídek (oddílů Royal Rangers). Tyto počty vyniknou ještě více při vědomí, že se jedná o akci určenou pouze pro starší děti a mládež. Jen pro zajímavost, bez naší 24. PH by byl počet účastníků rovných 200 osob. Na Valašsko totiž vyrazili pouze velitel oddílu Jožka a dva vedoucí Mája s Vikim. Naše účast tak byla opravdu symbolická, ale díky tomu jsme mohli, namísto péče o naše svěřence, napnout úsilí na podporu pořadatelského týmu. Jožka tedy prováděl online zpravodajství a Viki sloužil jako fotograf akce.

RoyalFest se pořádá v prostorách klubu Alcedo, což je bývalá základní škola na ulici pojmenované po novináři Záviši Kalandrovi, jehož v roce 1950 hanebně popravili komunisté. Díky rozlehlým interiérům klubu se tak prakticky všechny aktivity mohly odehrávat uvnitř, což bylo s ohledem na pozdní listopadový termín velice příjemné. Pro účastníky bylo připraveno mj. pět workshopů. Pro umělecky založené jedince to byly workshopy zaměřené na tanec, divadlo, prapory a volnou tvorbu. Stranou však nezůstali ani „sporťáci“, kteří se mohli vyřádit alespoň při stolním fotbálku. Pro vedoucí pak byl nachystán speciální pizza workshop, jehož lektory byli velitelé obou brněnských oddílů Karel Hauptman (18. PH) a náš Jožka (24. PH). Workshop se velice povedl a díky přítomnosti mnoha velitelů Předních hlídek jsme během něj probrali řadu témat na národní, krajské i oddílové úrovni. Novinkou letošního ročníku byla také speciální festivalová trička. Pro informaci o dalším dění na RoyalFestu ponecháváme autentický záznam z online zpravodajství.

?

Online zpravodajství:

06:45 – Sraz na brněnském hlavním nádraží je téměř bez problémů, zaspala jen jedna osoba. Počty: 18. PH Brno – 16 osob, 24. PH Brno – 3 osoby, 40. PH Hustopeče – 5 osob. Viki i Jožka si po jízdence kupují i kafe.

07:02 – Vyrážíme rychlíkem směr Vsetín, sedíme všichni, ale ne všichni jsme odjeli…

08:43 – Přestupujeme v Hranicích na osobní vlak. Hladce provedeno.

09:41 – Konečně Vsetín! Připojuje se k nám i 13. PH Uherský Brod v čele s Lukášem Pakostou, která dojela autobusem.

09:52 – Jsme na místě v klubu Alcedo, mnohá radostná setkání.

10:00 – Začíná workshop o misii, přednáší Jirka Hanák z Nadace Nehemia. Některé fotky a informace jsou vskutku drsné, např. jak se setkali s teroristickým útokem na Kavkaze.

11:00 – Rozjíždějí se další workshopy, včetně pizza workshopu v Karibiku, kde testujeme sedm druhů pizz. Doráží i poslední opozdilec z Brna, který zaspal. Celkový počet přítomných je již přes 130 členů RR a mládežníků, další ještě mají dorazit.

14:00 – Vyhodnocení workshopů: tanec, vlajky, divadlo, fotbálek. Největší haló vyvolávají např. některé parodie na reklamy či scénka Policajt-Politik-Pyrotechnik. Ve fotbálku překvapuje úspěch dívčího týmu Lucka-Markéta z 18. PH v kategorii 14-17 let, jediné dámy na stupních vítězů.

16:00 – Vystoupení zdejšího rapového dua.

16:17 – Přestávka, popíjíme kafe, limonády a povídáme si.

16:30 – Hovoří šéforganizátor Peca, začíná scénka Royalfestového souboru Cvak.

16:50 – Začíná vystoupení hudební skupiny Alešanka. Žel bez zpěvačky Giny, kterou skolila nemoc. Vybila se nám baterie u fotoaparátu, tak nabíjíme. Zdraví fotograf Viki.

17:04 – Zazněla píseň Hava nagila na počest konce války v Izraeli.

18:00 – Alešanka skončila, nyní je ztišení se slovem Tomáše Hasmandy. Mimo jiné na téma David a Goliáš.

19:00 – Přestávka na večeři. Podle vůně tipuji na párky s chlebem a hořčicí.

19:11 – Jsou to párky s chlebem a hořčicí! Křup, chlamst…

20:21 – Přestávka skončila, hovoří šéforganizátor Peca.

20:30 – Začíná Večer chval s hudební skupinou 107.

22:20 – Večer chval končí, připravuje se čajovna.

22:40 – Čajovna při svíčkách v plném proudu.

23:51 – Otestovali jsme čaj ovocný, zázvorový a černý s mlékem. Všechny vynikající. Za devět minut začíná večerka, tak se loučíme a přejeme všem dobrou noc.

?

Jak vidno, čtvrtý RoyalFest se svou velikostí i programem zařadil mezi nejvýznamnější akce Royal Rangers v České republice. Díky Bohu za to. Poděkování patří také všem skvělým organizátorům z řad valašských Royal Rangers v čele s Petrem „Pecou“ Machalcem, kteří o nás po celou dobu opravdu vzorně pečovali.

Průběžně doplňovaná fotogalerie zde.

Reportáž z loňského ročníku na našem starém webu zde.