Ve dnech 4. až 7. července 2013 se na táborové základně „Pod Vlčí skálou“ u obce Sloup v Moravském krasu konal jubilejní dvacátý Národní výcvikový tábor Royal Rangers. Celkem pětadvacet zájemců o službu v roli vedoucího v naší organizaci se sjelo z různých koutů vlasti, aby se v průběhu čtyř dnů podrobilo zátěžovému výcviku. Naši 24. Přední hlídku reprezentoval na této akci velitel oddílu Jožka.

Národní výcvikový tábor: 4.–7. 7. 2013 Sloup v Mor. krasu

Team_NVT-2013

Setkání účastníků proběhlo jako obvykle ve stínu římskokatolického barokního kostela ve Sloupu. Dorazilo celkem 15 mužů a 10 žen, kteří byli po přivítání instruktorským kmenem Řezníků rozděleni do pěti účastnických kmenů. Z žen se staly Jitrnice a Paštiky, pánské kmeny nesly potom názvy Špekáčci, Párci a Jelita. S uzeninou ve znaku tak při nástupech stáli vedle sebe např. učitel, lékař, manažerka, vizážistka, jeřábník i student. V průběhu výcviku se pak ukázalo, že dotyčné uzenářské výrobky jsou vskutku poctivé, nešizené na kvalitě ani na kvantitě, zkrátka klasa!

Čím dále bylo jubilejní NVT specifické? Oproti předchozím ročníkům se snížil počet instruktorů, ale vybraná devítka vše s přehledem zvládla. Zvláštní pochvalu si zasloužili Marek M. a Pavel, jejichž kmeny měly letos pomalejší rozjezd. Díky Bohu a oběma těmto poradcům se však začalo dařit i jim. Všichni instruktoři bez problému plnili svěřené úkoly a v týmu vládla pohodová atmosféra, což si pochvaloval i průvodce-senior Karel. Počasí nám přálo, pouze druhý den odpoledne se spustil déšť, což byl vhodný test naší výstroje. Zajímavostí letošního ročníku byla rovněž zahraniční účast, první od památného česko-polského NVT Juniorů v roce 2006. Kristina, členka kmene Jitrnic a civilním povoláním pracovnice v reklamě, totiž pochází z ruského Krasnojarsku.

Čtyři dny výcviku utekly jako voda a účastníci si, jak už to na cvičeních bývá, místy sáhli na samé dno svých sil. Největším nepřítelem však nebyl našlapaný program, ale hmyz, jehož se letos díky povodním urodilo opět požehnaně (nebo spíš proklatě?). Také zranění a nemoci se nám letos díky Bohu vyhnuly, takže krom klíšťat, menších odřenin a občasného lehčího úžehu měli naši zdravotníci pohodovou službu.

Konec 20. NVT přišel v neděli před obědem. Absolventi převzali příslušné certifikace, naposledy zahalekali své pokřiky a hymny, složili slib vlajce a rozjeli se do svých domovů v Čechách, na Moravě i ve Slezsku. Doufejme, že to, co na výcvikovém táboře přijali, si budou ve službě dětem držet a že se s většinou z nich budeme dále potkávat, ať už na společných akcích pro děti či alespoň na pravidelných konferencích velitelů.

Josef Jan Kovář – Jožka
velitel 24. PH Brno

Realizační tým Národního výcvikového tábora 2013:

Velitel tábora: Petr Walach
Průvodce-senior: Karel Hauptman
Instruktoři-zdravotníci: Lenka Fridrichová, Marek Bužga
Instruktor-kuchař: Láďa Menčík
Instruktoři: Josef Švirák, Josef Jan Kovář, Pavel Svoboda, Marek Mitrenga
Zvláštní úkoly: Kateřina Hauptmanová, Michaela Mitrenga.

Děkujeme!


1 komentář

Národní výcvikový tábor 2013 - Royal Rangers v ČR : Royal Rangers v ČR · 15. 7. 2013 v 17.20

[…] a článek Jožky Kováře, který najdete na jeho blogu zde. […]

Komentáře nejsou povoleny.