Největší akcí Royal Rangers na evropském kontinentě je Eurocamp. Jedná se o kontinentální setkání evropských RR, které je pořádáno jednou za čtyři roky. Posledního Eurocampu v roce 2007 v Norsku se za náš oddíl neúčastnil nikdo. Letos jsme zjednali nápravu a do sladké Francie vyrazila minidelegace tří mušketýrů ve složení Jíťa, Jožka a MiG. Česká výprava zahrnovala celkem 59 osob, ale poněvadž se k účasti neodhodlal nikdo z Čech, byla Česká republika reprezentována výhradně oddíly z Moravy a Slezska. Jmenovitě šlo o Přední hlídky z Brna, Jihlavy, Oldřichovic, Třince, Uherského Brodu, Vsetína a Zlína.
Eurocamp RR: 25. 7. – 6. 8. 2011 Le Havre (Francie)
1. týden: Putování po Francii
Samotný Eurocamp začínal až 31. července, my se však do Francie vypravili s předstihem, abychom hlouběji poznali půvaby této nádherné země. Program pro českou delegaci připravil Jožka (ve spolupráci s Pecou Machalcem ze Vsetína), protože ve Francii již vícekrát pobýval a navíc je jakožto archeolog vybaven potřebnými znalostmi o dějinách Francie a jejích památkách. Vzhledem k nečekaným okolnostem (zákaz provozu turistických autobusů o víkendech, zdržení kvůli poruše našeho busu u Humpolce apod.) však program doznal určitých změn.
Hned první návštěva tak byla neplánovaná. Zakempovali jsme u města Rambouillet, kde jsme si prohlédli půvabné centrum s královským zámkem a přilehlými zahradami. Dále jsme pokračovali do Versailles, světově proslulého obřího sídla francouzských králů s neméně rozlehlými zahradami. Na Paříž jsme měli bohužel jen půl dne, ale i přesto jsme stihli několik hlavních atrakcí: návštěvu Eiffelovky, Vítězného oblouku, procházku po Champs Elysées a Place du Concorde až po návštěvu proslulého muzea umění v Louvre. Tam nás mimo Mony Lisy nejvíce zaujaly Svatba v Káni Galilejské od Veroneseho, Autoportrét od Dürera, Chammurapiho stéla, portrétní socha faraona Ramesse II. a malby Clauda Moneta.
Z Ile de France jsme vyrazili na západ. V Chartres jsme si vychutnali starobylé centrum města s budovami z hrázděného zdiva, které je korunováno slavnou katedrálou Notre Dame. Pak naše cesta směřovala až do Bretaně, v níž jsme navštívili proslulé město korzárů St Malo. Znamenalo to naše první setkání s oceánem. Dalším navštíveným místem se stal opevněný ostrov Mont St Michel na hranici Bretaně a Normandie, který je nazýván „Zázrakem Západu“. Odtud jsme zamířili k městu Bayeux s nádhernou katedrálou a slavnou tapiserií z 11. století, která pojednává o dobytí Anglie Normany. Mnohem mladší záležitostí je pak vylodění v Normandii za 2. světové války, které jsme si připomněli na Pointe du Hoc, památníku bojů ležícím mezi americkými vyloďovacími plážemi Utah a Omaha. Zastavili jsme se také v Arromanches-les-Bains, kde Spojenci při vylodění vybudovali umělý přístav. Do města Le Havre, které letošní Eurocamp hostilo, jsme pak dorazili v pátek před půlnocí.
2. týden: Pobyt na Eurocampu
Eurocamp 2011 byl umístěn ve Foret de Montgeon, lese ležícím na severovýchodním okraji Le Havru. Česká delegace obdržela tábořiště v rámci vesnice č. 6, kterou jsme sdíleli se dvěma německými tábory. Pro srovnání, Němců dorazilo na Eurocamp něco kolem tří tisíc a jen německý tábor W6 (sousedící ze západní strany s tím naším) čítal 231 osob. Na východě se potom k českému táboru přimykala vesnice č. 8 a našimi přímými sousedy se tak stali Švédové. S nimi pak také někteří z nás navázali vřelou družbu.:o) Celkem se ve Foret de Montgeon nacházelo deset vesnic, v nichž tábořilo 6400 Royal Rangers nejen z Evropy, ale i z USA, Austrálie, Paraguaye a dalších států světa.
Typický den na Eurocampu vypadal asi takto: po snídani bylo volno k shromážděním a návštěvám ostatních vesnic. Oblíbenou činností se stalo sbírání razítek jednotlivých oddílů RR, na což byl vyhrazen i prostor v táborové knize, kterou každý účastník Eurocampu (spolu s dalšími věcmi) nafasoval. Po obědě probíhaly aktivity zejména na tržišti a v okolí, kde se prodávala výstroj a další materiál. Účastníci se také mohli naučit nové dovednosti v nejrůznějších workshopech, od vyrábění kravat až po slaňování ze stromu. Ve stejnou dobu probíhaly i sportovní utkání v kopané, volejbale a rugby, na pódiu se pak střídaly formace zpěváků a dalších umělců. Následovala večeře a pak vrchol dne, jímž bylo večerní shromáždění v obřím stanu. Po něm pak ve většině vesnic pokračovaly mezinárodní párty v improvizovaných kavárnách až hluboko do noci.
Jídlo bylo francouzské. To znamenalo, že zatímco Jožka si jakožto franko-veterán pochutnal prakticky na všem, někteří měli výhrady a našli se dokonce i tací, kteří po většinu dne žužlali bagety s marmeládou a paštikové konzervy z domova. Počasí bylo vynikající, jasné slunečné dny ostře kontrastovaly se zprávami z ČR, kde po většinu času pršelo. V průběhu akce jsme vyrazili i na dvě větší výpravy. První vedla do centra Le Havre na městskou pláž, druhá pak na Alabastrové pobřeží, kde se u Étretatu nacházejí proslulé útesy ve tvaru sloních hlav.
Co se týče prezentace naší delegace, vynikali jsme zejména ve dvou bodech. Prvním byla hra ringo, kterou jsme usilovně propagovali jednak zřízením hřiště v našem táboře, jednak prodejem kroužků na tržnici. Zahrát si opakovaně přišli i velitel evropských RR Jukka Piirainen z Finska se svým pobočníkem Nelsonem Hoggem z Velké Británie. Druhou výraznou záležitostí byla naše trička s hrdým nápisem „Czech Republic: Heart of Europe“, který se některým líbil, ale jiným ani ne.:o) V rámci české delagace pak nešel přehlédnout ani náš brněnský detašmán. Např. Jožkovi se dostalo nečekané cti být českým vlajkonošem na zahajovacím shromáždění. A jako bývalý profi rozhodčí volejbalu se jury volejbalového turnaje zalíbil natolik, že mu svěřila řízení finálových zápasů chlapců i dívek. Díky Bohu oboje dopadlo dobře.:o)
Realizační tým české výpravy na Eurocamp 2011:
Národní velitel: Petr Walach
Velitel výpravy: Petr Machalec – Peca
Průvodce: Mgr. Bc. Josef Jan Kovář – Jožka
Zdravotník: Petr Machalec – Peca
Bezpečnost: MVDr. Robert Oswald – Bob.
Děkujeme!