Již popáté se milovníci angličtiny z řad moravských Royal Rangers sjeli na hranice Moravského krasu a Drahanské vrchoviny, aby společně strávili podzimní prázdniny „ve Velké Británii“. K pátému výročí konání naší akce je čekal inovovaný program, v němž byli pokročilejší angličtináři po část dne odděleni od začátečníků. Termín konání potom sliboval o něco lepší počasí oproti loňskému ročníku, kdy ve druhé polovině listopadu byla již poměrně slušná zima. Stupeň očekávání přihlášených účastníků i nás vedoucích tak dosahoval nemalé výše.

EAH V: 24.-28. 10. 2012 Hostěnice

Ve středu 24. října o půl páté odpoledne nastal dlouho očekávaný okamžik. EAH začínají! Letos k „břehům Anglie“ dorazilo celkem 37 osob, účastníků i vedoucích, a to hned ze sedmi Předních hlídek (oddílů) RR. Zastoupeny byly jmenovitě 8. PH Zlín, 13. PH Uherský Brod, naše 24. PH Brno, 39. PH Kašava, 40. PH Hustopeče, 42. PH Ostrava a 46. PH Frýdek-Místek. Z přihlášených tak chyběl pouze náš Tygr M-Dav, který musel po očkování zůstat doma v karanténě. Vstupní celní a pasovou kontrolu na hranicích zvládli všichni, pouze při loučení s mobilními telefony občas probíhaly takřka srdceryvné scény… Což britským pohraničníkům bylo vcelku jedno. Pravidla vstupu jsou pro všechny stejná, ať je ti třináct nebo třicet.

Značnou část času jsme trávili uvnitř. Tam bylo celkem fajn, v ložnicích a jídelně se topilo, a tak mohl program probíhat prakticky nepřetržitě. Účastníci kurzu Level 1 probírali základy při běžných životních situacích, zhruba v duchu předchozích EAH. Kurz Level 2 byl potom zbrusu nový, kdy se účastníci vzdělávali v tajích anglického časování, ale třeba také v základech dokonalého britského vychování, které vyvrcholilo v závěrečný Queen’s Ball. Ten se stal okamžitě hitem akce. Velice zajímavé byly rovněž lekce účastníků. Dozvěděli jsme se tak něco o skládání speciálních typů papírových letounů, o dějinách Royal Rangers v Kašavě, o půvabech města Ostrava či o irské skupině One Direction.

Významnou část programu jsme trávili také venku. A to bez ohledu na klimatické podmínky, což u některých osob při některých typech počasí vyvolávalo žadonění o milost. Royal Rangers však ze své podstaty nemohou být „summer squadron“, ale „all-weather squadron“. A kdo již ve Spojeném království byl či viděl např. anglické vojáky, jak bez mrknutí oka v dešti ukazují zvědavcům svou výstroj, ten pochopil. Zvláště, když po návratu z jakkoliv drsné akce čekala účastníky EAH vytopená základna. A tak se např. ranní rozcvičky konaly za každého počasí. Občas jsme samozřejmě povolili nadstandard, např. při ringoturnaji se nehrající účastníci mohli schovat v budově, neboť na vysedávání kolem hřiště tehdejší počasí vskutku nebylo. Mimochodem, Governor’s Prize v turnaji dobyli „Pretty Rings“, kteří ve finále pokořili dívčí tým „4-cha“. Na pomyslný bronz se potom dovalily „Rolling Bones“.

Pět dní anglického tábora uteklo jako voda (v kapalném skupenství). V paměti zůstanou nově navázaná i dále utužená přátelství, mnohé veselé chvíle, naprosto vynikající kuchyně, ale třeba i převládající chladné počasí. To však k podzimu patří a mimochodem, počasí se postaralo i o jeden z nejlepších zážitků akce, když v sobotu večer napadl letošní první sníh. Přičtěme k tomu všemu absenci zranění a dostaneme jednu z vůbec nejlepších akcí letošního roku. Díky Bohu za to.

Josef Jan Kovář – Jožka
velitel 24. PH Royal Rangers

Realizační tým EAH 2012:

Organizátoři: 24. PH Brno, 40. PH Hustopeče.
Hlavní velitel: Josef Jan Kovář – Jožka
Programový: Lada Suchomelová
Hospodář: Přemysl Kavalec – Přemek
Zdravotník: Lenka Fridrichová
Rodilý mluvčí: Jason Smart
Vedoucí: Viktor Krištof – Viki, Jan Krištof – Jéňa
Kuchařky: Simona Kavalcová – Simka, Marie Kandelová – Mája
Zvláštní úkoly: Tomáš Kandel – Tom, Samuel Kolegar.

Děkujeme!

Obsáhlá fotogalerie zde.
Předchozí ročníky EAH zde.