Již třetí ročník podzimního jazykového tábora English Autumn Holidays se konal koncem října na základně Royal Rangers v Hostěnicích. Účastníci pocházeli především z oddílů Royal Rangers z jižní a východní Moravy, jmenovitě ze 13. PH Uherský Brod, 24. PH Brno a 40. PH Hustopeče. Zastoupen však byl i 4. dívčí skautský oddíl „Ještěrky“ z Brna a asi čtvrtina účastníků pocházela z řad neorganizované mládeže.

EAH III: 26.-31. 10. 2010 Hostěnice

Realizaci English Autumn Holidays měli jako vždy na starost vedoucí Royal Rangers, ochranu před vetřelci pak tým RR-CI5, ale o jazykovou čistotu letos pečovala hned trojice rodilých mluvčí. Jednalo se jednak o Američany Lindu a Kena, kteří pocházejí z města Seattle ve státě Washington, druhak o Angličana Jasona původem z Manchesteru (který však ve fotbale fandí Queens Park Rangers.:o)) A jak už se na EAH stává dobrým zvykem, sešli jsme se z několika křesťanských denominací a vůbec nám to nevadilo.

Koncepce tábora nutila účastníky používat angličtinu neustále, nejen při konverzacích a projektech, ale také při hrách, při jídle a v dalším běžném provozu. Program tábora prověřil účastníky po všech stránkách. Každý den jsme zažili spoustu legrace. Veselé byly třeba pokusy rozlousknout různé překladatelské oříšky nebo občasné špičkování mezi britskou a americkou angličtinou.:o)

V paměti účastníků utkvěly zejména různé prezentace. Ze strany lektorů vyniklo „Israeli Morning“, kdy Lada představila zemi, v níž pobývala těsně před svým příjezdem na tábor. Mimo jiné nám přivezla šest druhů izraelských džusů, chalvu, datle a další vzácné dobroty. Bylo toho tolik, že se dostalo na každého. Další skvělou prezentací byl „American Evening“, kdy Ken a Linda představili své rodné město Seattle. Podávali nám přitom úžasnou horkou čokoládu s maršmelouny a pravé americké cookies (jak ihned podotkl Jason, správně by se jim mělo říkat biscuits). Z prezentací účastníků vynikl asi nejvíce Historical Fencing a nesmrtelnou zábavou se potom stala Giraffe.:o)

Zranění díky Bohu absentovala, takže jedinou vážnější situací byla Chrisova akutní angína se čtyřicítkovými horečkami, která vyústila v nasazení antibiotik a předčasný odjezd domů. Tož snad příště.:o) Jinak to byl skvělý čas a již nyní se těšíme na další ročník.

Josef Jan Kovář – Jožka

 

Realizační tým EAH 2010:

Organizátoři: 24. PH Brno, 13. PH Uherský Brod, 40. PH Hustopeče
Hlavní velitel: Přemysl Kavalec – Přemek
Programový: Přemysl Kavalec – Přemek
Hospodář: Přemysl Kavalec – Přemek
Zdravotník: Lenka Fridrichová
Rodilí mluvčí: Ken Stapleton, Linda Stapleton, Jason Smart
Vedoucí: Robert Oswald – Bob, Josef Jan Kovář – Jožka, Lada Suchomelová
Kuchařky: Simona Kavalcová – Simka, Jana Svetová
Zvláštní úkoly: Tomáš Kandel, Samuel Kolegar, Matyáš Hájek.

Děkujeme!