Již podruhé se v jižní části Moravského krasu shromáždili odvážlivci z řad Royal Rangers, aby společně pronikli do tajů krásného anglického jazyka. Areál naší základny v Hostěnicích se totiž po dobu podzimních prázdnin opět stal výsostným územím Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.

EAH II: 27. 10. – 1. 11. 2009 Hostěnice

Naše jediná akce v cizím jazyce se evidentně ujala, neboť na druhé EAH již dorazili také kamarádi z východní a střední Moravy. Plných šest dní tak členové 13. PH Uherský Brod, 24. PH Brno a 26. PH Olomouc zakoušeli angličtinu doslova od rána až do večera. Veškeré aktivity na Podzimkách totiž probíhaly v v tomto jazyce – od lekcí a seminářů přes práci, hry, výlety až po stravování. Program měli na starost vybraní vedoucí jmenovaných oddílů a také profesionální lektoři, kteří dbali na čistotu jazyka. Rodilým mluvčím byl tentokráte Brit, původem z města Doncaster v hrabství South Yorkshire. Ochranu výsostného území i jeho obyvatel pak zajišťovali po zuby ozbrojení agenti RR-CI5.

Účastníci byli nuceni používat angličtinu doslova všude. Například stravování probíhalo tak, že si každý nejprve musel anglicky objednat a po konzumaci zaplatit librami, které si předtím vydělal prací či aktivitou při plnění programu. Přitom se mohl pokusit usmlouvat cenu, pochopitelně opět v angličtině. Samotný jídelníček pak patřil k nejlepším, jaké jsou na RR akcích k vidění – vždy bylo na výběr z několika druhů velmi chutných jídel. Vynikající byl také duchovní program. A přestože na akci byli přítomni křesťané z pěti různých denominací, shodli jsme se prakticky ve všem. Cizí jazyk pak prožitek z kázání či různých vyučování a workshopů jen umocnil. Přičteme-li absenci zranění a získání nových kamarádů, vychází nám z toho jedna z nejlepších akcí roku.

Josef Jan Kovář – Jožka

Realizační tým EAH 2009:

Organizátoři: 24. PH Brno, 13. PH Uherský Brod
Hlavní velitel: Přemysl Kavalec – Přemek
Programový: Přemysl Kavalec – Přemek
Hospodář: Přemysl Kavalec – Přemek
Zdravotník: Přemysl Kavalec – Přemek
Rodilý mluvčí: Ben Trott
Vedoucí: Robert Oswald – Bob, Josef Jan Kovář – Jožka, Lada Suchomelová, Pavla Trott, Petra Pivničková, Jitka Petrželová – Jíťa
Kuchařka: Anna Nováková – Anička
Zvláštní úkoly: Matyáš Hájek, Tomáš Kandel, Samuel Kolegar.

Děkujeme!