V listopadu 2011 proběhl na základně naší 24. Přední hlídky v Hostěnicích již čtvrtý anglický podzimní tábor. Letošní EAH se vymykaly hned v několika ohledech. Tím prvním byl termín. V říjnu se polovina vedoucích 24. PH a většina vedoucích ze spolupořádajících 13. PH Uherský Brod i 40. PH Hustopeče účastnily pokračovacího výcviku vedoucích v Černé Hoře. EAH jsme proto byli nuceni přesunout až na listopad. Tam však došlo k další termínové kolizi, což znamenalo, že dětští členové 24. PH, kteří na předchozích EAH tvořili jádro účastníků, tentokrát jet nemohli. S netradičním termínem, s vyhlídkou na horší počasí a s absencí brněnských dětí jsme tak byli velmi zvědavi, jak to všechno nakonec dopadne.:o)

 

EAH IV: 16.-20. 11. 2011 Hostěnice

Den 1.: Středa 16. listopadu

Zahajovací den. Téměř padesátka členů Royal Rangers i hostů dorazila z různých koutů naší vlasti, aby se „viribus unitis“ vzdělávala v jazyce anglickém. Po úvodním pohovoru a výrobě nezbytných komunikačních pomůcek byl každý účastník ubytován ve zděné horní budově. Večerní program byl fyzicky i psychicky poměrně nenáročný, avšak pouze do chvíle, než se objevila hlídka RR-CI5.:o)

Den 2.: Čtvrtek 17. listopadu

Poněkud se ochladilo a ráno byla mlha, díky čemuž rozcvička probíhala ve stínu (abychom parafrázovali nejmenovaného spartského bojovníka z bitvy u Thermopyl).:o) Dlužno dodat, že horní budovu již máme zateplenou tak, že nás nějaký venkovní mrazík nerozhází. Jak dosvědčují fotografie, poměrně teplo je dokonce již i na chodbě.

Den 3.: Pátek 18. listopadu

Opět se oteplilo, což bylo fajn, neboť jsme po většinu dne pobývali venku. Dopoledne jsme si udělali krátký výlet po okolí, odpoledne jsme rozehráli turnaj v ringu. Netradiční listopadový termín však měl za následek, že poslední zápas základní části se odehrával již za tmy.:o) Večer jsme pak mimo jiné oslavili začátek jednoho významného svátku.

Den 4.: Sobota 19. listopadu

V sobotu převzali velení Jožka s Tomem. Výbornou částí programu byly projekty účastníků, kteří vyučovali nás vedoucí. Dohrál se také turnaj v ringu a můžete si tipnout, kdo se stal celkovým vítězem.:o) Jedním z absolutních vrcholů tábora pak byla návštěva jeskyně a ztišení uvnitř. Důsledně dodržovaný režim dne se naboural až u večeře, kdy problémy s plynem zabránily včasnému uvaření jednoho z hlavních jídel, krupičné kaše.

Den 5.: Neděle 20. listopadu

Poslední den tábora přinesl s úderem deváté hodiny ranní toužebně očekávaný okamžik: opět se může mluvit česky! Z následné záplavy konverzace bylo jasně patrné, jak moc nám rodný jazyk chyběl.:o)

Závěr

English Autumn Holidays IV můžeme hodnotit jako velice podařené. Navzdory netradičnímu termínu a absenci dětí 24. PH jsme o účastníky nouzi neměli, ba právě naopak. Účastníků dorazil dvojnásobek oproti předchozím ročníkům a horní budova praskala ve švech. Pozdní listopadový termín pak měl sice vliv na program díky brzkému stmívání, ale počasí bylo na tuto roční dobu velice uměřené.

Letošní anglický tábor tak díky Bohu dopadl po všech stránkách až nečekaně dobře.:o) Poděkovat chceme ovšem i našim úžasným kuchařkám Helence, Janě a Simce, neboť EAH je pro kuchaře nejnáročnější akcí v našem repertoáru. Velký dík pak náleží i veliteli Přemkovi, který odvedl při praktických přípravách tábora neuvěřitelný kus práce a jehož rodovým heslem by mohlo býti „non multi, sed multa“.:o)

Josef Jan Kovář – Jožka

Realizační tým EAH 2011:

Organizátoři: 24. PH Brno, 13. PH Uherský Brod, 40. PH Hustopeče
Hlavní velitel: Přemysl Kavalec – Přemek
Programový: Přemysl Kavalec – Přemek
Hospodář: Přemysl Kavalec – Přemek
Zdravotník: Lenka Fridrichová
Rodilý mluvčí: Jason Smart
Vedoucí: Robert Oswald – Bob, Josef Jan Kovář – Jožka, Lada Suchomelová, Petra Pivničková, Tomáš
Kandel – Tom
Kuchařky: Helena Oswaldová – Helenka, Simona Kavalcová – Simka, Jana Svetová.

Děkujeme!