Army Day v MZM 2012

Když se Jožka koncem srpna vypravil s přítelkyní do oblíbené brněnské kavárny Air cafe, padl mu do oka poutač na Army Day pořádaný 8. září Moravským zemským muzeem (MZM). Filozofie akce byla velice sympatická, šlo o poctu brněnským rodákům, kteří za 2. světové války odešli bojovat do zahraničí za svobodu naší vlasti a domů se již nevrátili. My sice v daný termín měli dělat něco jiného někde jinde, ale poté, co se druhý zářijový víkend nečekaně uvolnil, zvažovali jsme v pátek, co podniknout. Bylo 7. září, tedy výročí prvního velkého německého útoku na Londýn během bitvy o Británii, při jejíž obraně se vyznamenali i naši letci. To v podstatě rozhodlo. Výsledná akce se nakonec změnila v úvodní neformální setkání kmene RR Tygrů-kluků v novém školním roce 2012/2013.

Army Day v MZM:  8. 9. 2012 Brno

V sobotu ve 14 hodin jsme se sešli u kašny Parnas na Zelném trhu. Dorazili Artík, M-Dav, MiG, Rob a vedoucí Jožka s Vikim. S ohledem na okolnosti tedy docela slušná účast. Po pětiminutovém čekání na případné opozdilce jsme se vypravili k bráně Biskupského dvora střežené muži v druhoválečných uniformách americké MP (vojenské policie), kteří dle nášivek patřili do stavu 101. výsadkové divize. Vstupné stálo 20,- Kč. Uvnitř jsme pak prolezli, co se dalo, od aut, přes stany až po palpost těžkého kulometu. Například skutečné jeepy Willys viděla většina kluků poprvé v životě. Také jsme si se zájmem vyzkoušeli např. samopal Sten Gun proslavený z atentátu na Heydricha a jako hrdí Brňané/Jihomoravané si prohlédli i proslulý lehký kulomet Bren (BRno ENfield). Zajímavá byla rovněž akční ukázka výstroje tzv. padákových agentů, tedy čs. výsadkářů vycvičených britskou tajnou službou SOE pro operace v Protektorátu, mezi které patřili i atentátníci na Heydricha.

Zbraní k prohlédnutí byly desítky, výstrojních součástek další stovky, takže než jsme si všechno prolezli, přišlo nám k duhu i občerstvení na stánku Air cafe. Nejprve limonády, později i lahodná grilovaná krkovička. Mezitím jsme však stihli také zahajovací schůzku Royal Rangers v novém školním roce, a to stylově na korbě amerického nákladního automobilu Dodge WC52. Tam jsme probrali, co nás v novém školním roce čeká a nemine. V debatě o schůzkách, výletech apod. jsme pak pokračovali i na konci akce na jednom z trávníků, kdy nám z pódia hrála swingová kapela. V kombinaci se všudypřítomnými uniformami čs. armády v Anglii to vytvářelo téměř dokonalou atmosféru. Také počasí bylo díky Bohu krásné a my si tak Army Day užili opravdu naplno.

Děkujeme organizátorům z Moravského zemského muzea za skvělou akci a doufáme, že se za rok opět zúčastníme…

Další fotogalerie zde.